сабота, 25 мај 2024
Во Нов Дојран

Во двор најдена граната од Прва светска војна

Во Полициското одделение Нов Дојран, на 7 мај било пријавено дека во дворно место на ул. Антон Панов во Нов Дојран била пронајдена експлозивна направа, која ден подоцна била безбедно подигната и отстранета од експерти за пиротехника на Дирекцијата за заштита и спасување.

Објавено на

часот

Сподели

„На 08 мај 2024 бил извршен увид на местото, а од пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување било констатирано дека се работи за граната со калибар 75 мм, која потекнува од Првата светска војна и која била безбедно подигната“, соопшти МВР. 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ