недела, 3 март 2024

Во центарот на Париз ограбена луксузна златарница, штетата милионска (ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

Според првичните информации, тројца разбојници на два мотоцикли се појавиле пред златарницата околу 13 часот и 45 минути, изјави полициски извор. Двајца од нив носеле оружје со долги цевки и го удриле обезбедувачот, додаде тој.

Штетата сѐ уште се утврдува, а се проценува на неколку милиони евра, изјави за АФП извор близок до истрагата. На снимките објавени на социјалните мрежи, а кои можеби се поврзани со грабежот, се гледаат два големи црни мотоцикли паркирани на тротоарот пред златарницата. Човек во црно, со кацига и вооружен, чува стража.

 

 

Потоа сите тројца бегаат со мотоциклите, се гледа на снимките.

Златарницата на Булгари веќе беше цел на вооружен грабеж во септември 2021 година, а тогаш штетата беше проценета на 10 милиони евра. Тогаш полицијата рани во нога еден од тројцата разбојници и го приведе. Против него беше поднесена кривична пријава и беше притворен. Во јуни 2022 година, другите двајца беа фатени и обвинети. И тие се во притвор додека ја чекаат пресудата.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ