четврток, 13 јуни 2024

Во Бугарија повторно предвремени избори

Бугарските гласачи во недела ќе излезат на шести предвремени парламентарни избори во последните три години, но аналитичарите велат дека шансите за стабилна коалиција што може да стави крај на долгиот период на политичка нестабилност се мали.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Бугарија, најсиромашната членка на Европската унија и една од нејзините најкорумпирани држави, се бори со чести промени на владата откако антикорупциските протести во 2020 година помогнаа да се собори коалицијата предводена од централно-десничарската партија ГЕРБ.

Претседателот Румен Радев мораше да назначи пет привремени влади почнувајќи од 2020 година, бидејќи последователните избори не донесоа јасен резултат и создадоа нестабилни коалиции кои брзо се распаѓаа.

На Бугарија ѝ треба стабилна и добро функционална влада за да го забрза протокот на средства од ЕУ во лошата инфраструктура и да ја охрабри да се приклучи на еврозоната и целосно да учествува во отворената европска Шенген зона.

Плановите за влез во еврозоната веќе двапати беа одложени поради погрешниот начин на справување со проблемот со инфлацијата. Бугарија и нејзиниот северен сосед Романија ги укинаа проверките на пасошите на 31 март за оние што пристигнуваат или заминуваат од Шенген зоната по воздушен и морски пат, вклучително и повеќето други земји-членки на ЕУ, но патниците по копно и железница сè уште се соочуваат со проверки.

Апатијата е еден од главните предизвици на изборите в недела, кога бугарските гласачи ќе ги изберат и своите претставници за Европскиот парламент. Длабоката недоверба кон политичката класа која ја гледаат како корумпирана и неспособна, многу Бугари не веруваат дека нивните гласови ќе променат нешто.

„Цврсто решив дека нема да гласам… Гласав долго време, но поради толку коалиции едноставно не сакам повеќе да учествувам во таков циркус“, изјави 71-годишниот фотограф Иван Добромиров.

Изборите во недела се должат на колапсот на коалицијата од март составена од ГЕРБ, која беше на власт во поголемиот дел од претходните 15 години, и релативно новата реформска партија Продолжуваме со промените (ПП).

Двете партии, и двете силно проевропски, но поделени со лични ривалства и недоверба, во март рекоа дека не можат да формираат нова влада без нови избори.

Истражувањето кое вчера го објави софиската агенција Алфа Рисрч покажа дека ГЕРБ води со 25,1 отсто, а ПП добила 15,4 отсто од гласовите. Ултранационалистичката проруска партија Препород доби 15,2 отсто, а Движењето за права и слободи, кое го претставува претежно големото турско малцинство, доби 14,8 отсто.

Во неизвесната трка, помалите партии, кои ја вклучуваат некогаш моќната Бугарска социјалистичка партија и сојузот на аграрните и конзервативните партии наречени Сина Бугарија, би можеле да влијаат на составот на следната влада.

Марио Бикарски, висок аналитичар за Источна и Централна Европа во фирмата за проценка на ризикот Вериск Мејплкрофт, рече дека можни се нови предвремени парламентарни избори наесен. „Дури и да се формира влада, тешко дека ќе издржи до крајот на мандатот со оглед на… несогласувањата меѓу различните политички сили“, рече тој.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ