петок, 21 јуни 2024

Во Битолско пак пронајдена граната од Прва светска војна

Вчера во СВР Битола било пријавено дека на стариот пат за Прилеп, во близина на Туланата, била пронајдена една неексплодирана граната, која била безбедно подигната од пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување Битола.

Објавено на

часот

Сподели

Притоа, било констатирано дека станува збор за артилериска граната од 155 мм која потекнува од Првата светска војна.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ