петок, 1 март 2024

Во атар на селото Алинци пронајдена е граната и минофрлач

Во ОВР Прилеп вчера било пријавено дека на место викано Џаферица во атар на селото Алинци, прилепско, биле пронајдени граната и минофрлач.

 

Објавено на

часот

Сподели

Како што информираат од МВР, од страна на пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување од местото безбедно биле подигнати една граната Ф 105 мм германско производство и еден минофрлач 62мм, кои потекнуваат од Првата светска војна. о, биле пронајдени граната и минофрлач.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ