недела, 14 април 2024

Внукот на Али Ахмети, Дрин нема повеќе да биде газда на фирмата што го купи ТЦ Соравија

Дрин Ахмети, внук на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, основач и сопственик на Тор индустрис, компанијата која го купи трговскиот центар (ТЦ) Соравија во строгиот центар на Скопје, до крајот на годинава ќе се повлече од раководната функција во компанијата, соопштија денеска од Тор индустрис.

Објавено на

часот

Сподели

Според компанијата, новите сопственик е американската компанија Тексас американ интернешенал холдингс.

„Дрин Ахмети, извршниот директор кој беше на чело на компанијата како основач и сопственик на Тор индустрис, водејќи ја компанијата низ различни фази на раст и реструктуирање, ќе се повлече до крајот на годината“, пишува во соопштението.

Во него се дополнува дека одлуката доаѓа како дел од планот за транзиција на стратешкото лидерство, кој обезбедува непречено и ефективно пренесување на одговорностите на новиот менаџерски тим назначен од Американ интернешенал холдингс во Тексас.

„Интеграцијата на Тор индустрис во американската компанија претставува хармонично усогласување на вредностите и стратешките цели на двете фирми и се отвораат нови патишта за иновации, проширување на пазарот и подобри понуди на услуги за клиентите“, се дополнува во соопштението.

Оттаму најавуваат дека дополнителни детали за транзициите на раководните позиции ќе бидат споделени со јавноста во догледно време.

Компанијата на внукот на Али Ахмети беше во фокусот на јавноста откако го купи трговскиот центар Соравија во центарот на Скопје. Покрај Тор индустрис, Дрин Ахмети поседува и други бизниси.

Дрин Ахмети, внук на лидерот на ДУИ Али Ахмети на 30 декември 2023 година беше уапсен откако полицијата го фати со 750 парчиња петарди.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ