недела, 14 април 2024

Власта го одби предлог-законот за попис на опозицијата

Објавено на

часот

Сподели

Опозицијата предлагаше пописот да биде спроведен од 1 до 15 април годинава.

На денешната дебата пратениците од опозицијата побараа одговорност за неуспешниот попис во октомври лани. За Игор Ивановски од СДСМ пописот што беше прекинат бил само дневнополитичко пазарење и побара јавно да се каже дека тој бил фалсификат.

Силвана Бонева од ВМРО-ДПМНЕ одговори дека пописот бил неуспешен бидејќи не се спроведувал според прописите на Еуростат.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ