сабота, 24 февруари 2024

Владата го предложи Васко Ковачевски за амбасадор во Париз

Објавено на

часот

Сподели

И овој владин предлог може да заврши неславно, ако се знаат бројните сомневања за работата на Ковачевски како прв човек на ЕСМ со набавките на мазут за време на енергетската криза, увозот на јаглен, купувањето на електрична енергија, тенедерите за природен гас…

Еве ги и другите предлози на Владата за испразнетите амбасадорски места, според неофицијалните информации на МКД.мк:

Андреј Жерновски во Букурешт, Игор Попов во Бразил, Емил Крстевски во Прага, Пајо Авировиќ во ОБСЕ, Џенк Сејфула во Стокхолм, Шпенд Садики во Израел, Јасмин Ќахил во Варшава и Јакуп Реџепи во Сараево, Никола Тупанчески во Белград.

                                                                                                                                                                     А.Д.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ