петок, 14 јуни 2024

Викторија Нуланд: Харков е руски град

Поранешната помошничка на американскиот државен секретар за политички прашања Викторија Нуланд го нарече Харков „руски град“.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Нуланд во интервју за Еј-би-си њуз кажа дека Русија наводно дозволува ескалација на конфликтот со „напади на вториот по големина руски град Харков, кој не е на првата линија на фронтот“.

Така кажа дека „би било фер“ Вашингтон да му дозволи на Киев да ги нападне воените бази од кои „се лансираат ракетите или се врши снабдување на војската“.

Волстрит џурнал претходно соопшти дека Киев побарал од Соединетите Американски Држави да ги укинат ограничувањата за употреба на американското оружје против воени цели на руска територија, а побарал и помош во идентификацијата на цели во Русија. Вашингтон, наводно, го одбил украинското барање.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ