петок, 19 април 2024

Вицепремиерите Арифи и Пангалос ќе се сретнат во Атина

Објавено на

часот

Сподели

Се очекува Арифи и Пангалос да разговараат за билатералните односи, како и за очекувањата на Македонија за деблокирање на нејзината интеграција во НАТО и ЕУ, по пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, ни потврдија во кабинетот на вицепремиерката Арифи.

Средбата на Арифи со нејзиниот грчки колега ќе биде прв формален контакт меѓу владини претставници на двете земји по формирањето на привремената влада на национално единство на Грција.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ