вторник, 25 јуни 2024

Вицепремиерот на Словачка: Фицо е стабилно, прогнозите се позитивни

Здравствената состојба на словачкиот премиер Роберт Фицо е стабилизирана и најлошите стравови поминаа, изјави во неделата неговиот заменик Роберт Калињак, но додаде дека засега нема да биде префрлен од болницата во Банска Бистрица.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

„Веќе не постои непосредна опасност по неговиот живот, но неговата состојба е сè уште сериозна и бара интензивна нега“, рече Калињак.

„Можеме да сметаме дека неговата состојба е стабилна, а прогнозите се позитивни“, изјави Калињак пред болницата. „Сега сите се чувствуваме малку поопуштено“, додаде тој.

Во средата, Фицо беше ранет во пукање по седницата на владата во Хандлова, град во централна Словачка.

Миријам Лапуникова, директорка на Универзитетската болница Рузвелт во Банска Бистрица, каде што беше примен Фицо, во четвртокот рече дека премиерот бил подложен на петчасовна операција со два хируршки тима кои лекувале повеќе прострелни рани.

Лапуникова и Калињак во петокот изјавија дека на премиерот му била извршена уште една операција за отстранување на некротичното ткиво од раните.

Словачката полиција обвини 71-годишен маж за обид за убиство.

Пукањето е првиот голем обид за атентат врз европски политички лидер во повеќе од 20 години и предизвика меѓународна осуда, при што политичките аналитичари и пратениците велат дека тоа е знак за сè понемирна и поларизирана политичка клима низ целиот континент.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ