понеделник, 27 мај 2024

Вицепремиерот кажа дека Фицо е надвор од животна опасност и дека верува дека ќе преживее

Заменикот на словачкиот премиер Томаш Тараба кажа дека верува дека претседателот на словачката влада Роберт Фицо ќе преживее.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Тараба за Би-би-си кажа дека верува дека ќе преживее и дека повеќе не е во животна опасност.

Тој ги критикуваше опозициските партии, обвинувајќи ги дека користат „лажни наративи“ и дека од Фицо прават „речиси чудовиште“, коментари за кои кажаа дека не припаѓаат во демократијата.

„Бев многу шокиран. За среќа, колку што знам јас, операцијата минала добро, и претпоставувам дека на крајот ќе преживее. Во овој момент не е во животна опасност“, кажа тој.

„Тешко е повреден – еден куршум завршил во стомакот, другиот во зглоб – веднаш беше префрлен во болница, а потоа на операција“, кажа Тараба.

Фицо беше ранет претходно денес по седница на владата.

„Прв пат во 31 година од нашата демократска суверена република се случи некој да одлучи политичкото мислење да го искаже не на избори, туку со оружје“, изјави министерот за внатрешни работи на Словачка Матуш Шутај Ешток.

 

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО:

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ