понеделник, 17 јуни 2024
Собрание на Македонија

Вечерва ќе се води комисиска расправа за владината реформа што ја поднесе Мицкоски

За  измените и дополнувањата на Законот за организација и работа на органите на државната управа, што ги предложи пратеникот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, треба да заседаваат Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците како матично работно тело и Законодавно-правната комисија, откако денеска Собранието го прифати неговиот предлог да се носат по скратена постапка. Седницата на Комисијата за политички систем е закажана за вечер во 18 часот.

Објавено на

часот

Сподели

Инаку, при утврдување на дневниот ред на втората седница на Собранието, поддршка законот да се носи по скратена постапка дадоа 74 пратеници, а против беа 24. Повлекување на предложените измени побараа пратениците од Левица и од СДСМ со образложение дека вакви системски закони не смеат да се носат по скратена постапка и тие потоа гласаа против.

Мицкоски, кој од вчера е и мандатар за состав на новата влада, барајќи поддршка за законските измени, рече дека се потребни поради реформи во администрацијата и со цел да се решат реалните проблеми на граѓаните со ефиканси политики и одлуки кои ќе донесат подобар животен стандард, повисоки плати, пензии, подобро обрaзование, ефикасна социјална заштита, развиена економија и земјоделие.

„За да го направиме ова ни треба добра организација на владата“, рече Мицксоки. Тој го поднесе законот во скратена постапка, како што рече, врз основа на член 71 став 1 од Уставот и членовите 139, 144  и 175 од деловникот на Собранието.

Побара поддршка од сите пратеници во име на, како што рече, поддршката што ја добивме на изборите и во име на реформите кои што мора да ги направиме.

„Коалицијата За твоја Македонија се обврза да преземе активности со цел преиспитување и рационализација на поставеноста на органите на државната управа со можност за спојување или укинување на одредени државни органи. Денес и тоа го правиме преку овој предлог за измени на законот, при што очекувам да бидат усвоени во најкраток можен рок согласно деловничките можности“, рече Мицкоски.

Според предлогот, на Министерството за економија ќе му биде додаден сегментот труд, а досегашното Министерството за труд и социјална политика ќе биде министерство за социјална политика, демографија и млади. Агенцијата за млади и спорт нема да постои и ќе има посебно министерство за спорт. Дел од надлежностите кои ги имаше досега министерството за економија во делот на рударството и енергетиката ќе бидат дел од надлежностите на ново  министерство за енергетика, рударство и минерални суровини, ингеренциите за туризмот ќе ги има ново министерството за култура и туризам. Меѓу останатото, ќе се формира и министерство за дигитализација кое ќе ги наследи обврските ба досегашното министерство за информатичка технологија и администрација, а ново ќе биде и министерството за администрација.

На денешната собраниска седница, во процедурално обраќање на седницата, пратеникот од Левица Димитар Апасиев праша зошто претседателот на Собранието Африм Гаши не го ставил како точка на дневен ред барањето што го достави Левица да се констатира престанок на мандатот на пратеникот Талат Џафери поради неспоивост на функцијата премиер и пратеник. Гаши рече дека барањето го примил на 4 јуни и веднаш го препратил до сите пратеници, но не и до собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања, бидејќи составот се уште не и е избран.

„Во однос на содржината на барањето ви укажувам дека Собранието не може да постапи бидејќи ова барање не е документ по кој ова Собрание може да констатира престанок на мандатот на Талат Џафери“, рече Гаши.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ