понеделник, 15 април 2024

Ве поттикнувам успешно да продолжите на реформската патека, порача Лирман

Објавено на

часот

Сподели

Таа заедно со државнатa секретарка задолжена за Европа при Советот на министри на Франција, Лоренс Бун и Шимон Шинковски вел Сенк, министер за ЕУ на Република Полска, познати како „Вајмарска тројка“ имаа средба со вицепремиерот Бојан Маричиќ по што одржаа заедничка прес – конференција. 

Лирман истакна дека е важно да се продолжи на патот сега и оти измените на Уставот ќе ја покажат Северна Македонија како пример за мултиетничко општество.

„Потврдувањето и заштитувањето на малцинствата е темелот на европските права и обврски. Измената на македонскиот Устав ќе ги зацврсти заложбата и посветеноста на Северна Македонија кон европските вредности. Цврсто ги поттикнувам сите политички сили во Северна Македонија да го поддржат изменувањето на Уставот и да ја поддржат подобрата и попросперитетна иднина за Северна Македонија и македонскиот народ. Се друго ќе биде штетно за амбициите за членство во ЕУ“, истакна германската министерка.   

Лирман беше децидна дека сега е моментот кога треба да се преземе политичка одговорност и да се дејствува, да се каже „да“ на подобрата иднина, на иднината во ЕУ.  

„Договорот меѓу Северна Македонија и ЕУ е фер, исправен е, нема да има подобра спогодба тоа е сигурно. Иднината на Северна Македонија лежи во вашите раце. Сакаме да ве поттикнеме да се приклучите кон европското семејство и да ги покажете вашата заложба и посветеност кон перспективата во ЕУ и ќе ве поддржиме на патот кон ЕУ секогаш кога можеме“, рече таа.   

Според неа, Владата на Северна Македонија е посветена на иднината и таа и нејзините колеги од Вајмарската група ги поттикнуваат сите луѓе и политички актери во земјата да ја поддржат Владата да го презеде овој, како што кажа Лирамн, пресуден чекор кон ЕУ и да ги направи успешни амандманите на Уставот.  

„Сакаме да ви ја дадеме сета неопходна поддршка за успешно да го постигнете процесот на интеграција“, рече таа. 

Пораката на Лирман, Бун и Шинковски, како што рече германската министерка е јасна.

„Ја нагласуваме нашата заложба за перспективата на Северна Македонија кон ЕУ. Оддаваме признание за импресивниот напредок што го остваривте и ве поддржуваме на вашиот пат да станете членка на ЕУ. Заедно ќе станеме посилни. Исто така, сакаме да одаддеме признание за вашата непоколеблива посветеност на меѓународната сцена во НАТО, но и во целосното усогласување на заедничката и безбедносната политика на ЕУ. Го нагласуваме вашето чувство на одговорност и посветеност на стабилноста на Западниот Балкан“, рече германската министерка.  

Одговарајќи на новинарско прашање за тоа што ќе има кажат министрите од Вајмрската тројка на ВМРО-ДПМНЕ, кои се уште се на ставот дека нема да поддржат уставни измени, Лирман рече дека со нетрпение очекува да се сретне со различни партии на опозицијата овде и потенцираше дека нејзината порака е „кристално јасна“.

„Ако сакате просперитетна иднина за земјава, ако сакате иднина во ЕУ времето за тоа е сега затоа што се отвори можност, се појави нова динамика во процесот на пристапување со кандидатски статус за Украина и за Молдавија, дополнителни чекори во процесот на пристапување се наоѓаат на  хоризонтот за есенва, процесот на скрининг, техничкиот процес за Албанија и за Северна Македонија ќе заврши веројатно есенва, така што сега е времето за следните чекори во процесот на пристапување. Нема време за чекање“, рече германската министерка. 

Лирман кажа дека сите членови на опозицијата ќе ги праша каква е нивната идеја за иднината на земјава.

„Дали навистина сакате земјава да ја пропушти оваа уникатна можност да се приклучи кон оваа заедница на просперитет на ЕУ и јасно е дека возот на процесот на пристапување и проширувње се движи многу бргу и Северна Македонија не се движи со уставните измени и ќе го пропушти возот и навистина знаеме колку беа посветени луѓето во земјава кон процесот на пристапување, така што мојот аргумент е многу јасен. Јас сум многу посветена Европјанка и многу сум уверена дека Северна Македонија ќе стане осилна во ЕУ“, рече германската министерка. 

Пред повеќе од 30 години Германија, Франција и Полска се посветија на т.н. Вајмарска тројка да ги здружат силите во негување на демократијата, просперитетот и безбедноста  низ цела Европа. Во тој дух, како што кажаа тројцата министри се денеска во Скопје.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ