сабота, 24 февруари 2024
СЕХА лига

Вардар со пресврт во второто полувреме уште еднаш ја победи Војводина

Објавено на

часот

Сподели

Вардар со 13 разлика победи во Скопје и беше јасно дека ќе игра на фајнл-фор турнирот од СЕХА лигата, денешниот меч во Нови Сад беше само формалност.

Лабавиот приод на македонскиот тим го искористија домаќините на почетокот на натпреварот и водеа во првото полувреме, на одморот се замина со 16-11 за Војводина.

По паузата Вардар заигра многу посериозно, брзо ја надополни негативата и премина во водство, на крајот победи убедливо со 32-26.

Гоце Георгиевски имаше перфектен меч со 10 од 10, седум постигна Јан Чувара, шест Филип Талески, а со шест одбрани за едно полувреме се истакна Васил Гогов. 

Со оваа победа, Вардар го официјализира пласманот на Ф4-турнирот, каде што ќе вкрсти со подобриот од Нексе – Загреб. Првиот патник, од синоќа е Пелистер.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ