четврток, 22 февруари 2024

Утрово најстудено на Попова Шапка и Маврово

Утрово на Попова Шапка се измерени -7 Целзиусови степени, а на Маврово Анови -6, извести УХМР.

Објавено на

часот

Сподели

Потоа следуваат Крушево -4, -2 во Прилеп, -1 во Битола, Тетово, Куманово, Крива Паланка, Штип, Берово, 0 во Скопје-Зајчев Рид, Скопје Петровец, Демир Капија, Кавадарци, Охрид, Велес, Виница, 1 во Претор, Струмица, 2 во Дојран, Гевгелија.

Висината на снежната покривка утрово во 7 часот била 8 сантиметри на Попова Шапка, 1 во Тетово, Прилеп, Ѓуриште.

Во текот на ноќта и утрово времето беше променливо облачно со локални врнежи од снег. Дуваше умерен, наместа засилен северен ветер, кој во Штип достигнуваше брзина над 60, а во Крива Паланка до 50км/ч, соопшти УХМР.

Времето денеска ќе биде променливо облачно и студено. Ќе дува умерен, долж Повардарието и во источните делови засилен ветер претежно од северен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 0 до 7 степени.

Во Скопје променливо облачно со умерен, повремено засилен северен ветер. Максималната температура ќе достигне 5 степени.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ