вторник, 5 март 2024

Утре ќе се знае конечната листа на овошја и видови зеленчук за кои ќе се утврди највисоката цена

Објавено на

часот

Сподели

Како што соопшти министерот за економија Крешник Бектеши на својот фејсбук профил, анализите на податоците за овие производи се завршени.

„Утре се определуваат највисоки цени за домати, крастивици, кромид, карфиол, пипер, грав, леќа, банани, портокали, мандарини и лимон. Ги повикувам граѓаните да дадат исто така придонес во делот на дополнување на листата на производи, како и на цените на кои тие сметаат дека треба да се замрзнат во делот на овошје и зеленчук или други производи. Се грижиме заедно“, наведува Бектеши.

Владата веќе ја замрзна цената на дел од производите за хигиена, на тестенините, млечните проиозводи и на белиот и полубелиот леб до 450 грама. 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ