сабота, 25 мај 2024

Утре и во сабота дожд, потоа стабилизирање на времето

Во планинските подрачја утре ќе има краткотраен локален дожд, а во сабота попладне ќе има услови и за локална нестабилност со пороен дожд и грмежи. Како што најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи потоа следува период на стабилно и топло време.

Објавено на

часот

Сподели

Времето денеска променливо облачно со повремени врнежи од дожд, а само на повисоките планини со повремен слаб снег. Локално краткотрајно врнежите ќе бидат поројни, проследени со ретки грмежи, а до крајот на денот насекаде ќе престанат. Максималната температура ќе биде во интервал од 11 до 18 степени.

Времето во скопје променливо облачно со повремени врнежи од дожд кои кон крајот на денот ќе престанат. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Температурата ќе се движи до 15 степени целзиусови. 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ