среда, 29 мај 2024
Парламентарни избори 2024

Уште денеска ќе ги слушаме ветувањата на политичарите, утре е молк

Последен ден од кампањата за вториот круг од седмите претседателски избори и единаесетите парламентарни избори на 8 мај. Кампањата за претседателските избори започна веднаш по првиот круг од изборите, додека дваесетдневната кампања за парламентарните избори на 18 април. На полноќ започнува молкот пред изборите, кој завршува со затворањето на гласачките места на 8 мај во 19 часот.

Фото: Роберт Атанасовски

Објавено на

часот

Сподели

На вториот круг од претседателските избори гласачите ќе можат да се определат за Гордана Силјановска Давкова поддржана од ВМРО-ДПМНЕ која во првиот круг од изборите на 24 април освои 363. 085 гласови, и Стево Пендаровски, кој доби 180.499 гласа. Тие вечерва ќе имаат и телевизиски дуел.

На парламентарените избори гласачите ќе можат да се определат за една од 17 листи на кандидати. Листи за кандидати за пратеници имаат коалициите За европска иднина предводена од СДСМ, Твоја Македонија на ВМРО-ДПМНЕ, Храбро за Македонија предводена од ГРОМ, Европски фронт на ДУИ, потоа Левица, коалицијата Вреди, Движење ЗНАМ – За наша Македонија, Единствена Македонија, Нова алтернатива Скопје, АВАЈА, Европско граѓанско движење, Македонска ера трета/Македонски независни листи – Суверенисти, Твоја партија, Родина Македонија, Десна, Демократи Скопје и Работничка партија. Земјата е поделена во шест изборни единици, а дел од коалициите и партиите имаат листи само за некои од изборните единици.

 

На 8 мај, на вториот круг од претседателските избори право на глас имаат 1.814.317 избирачи, додека на парламентарните избори 1.815.350 избирачи. Разликата во гласовите е 1.033, генерално поради граѓани кои стекнуваат полнолетство.

Се гласа на 3.480 избирачки места, а избирачите во текот на денот ќе можат само еднаш да го посетат избирачкото место и да гласаат. Идентификацијата на гласачите ќе се врши со т.н. фингерпринт апарати.

Утре односно ден пред изборите први гласаат болните и изнемоштените, затворениците, лицата во старските домови и, пријавените од дијаспората, но само за претседателските избори.

ДИК навреме го достави недоверливиот и доверливиот материјал до општинските изборни комисии.

Коалициите и партиите денеска ќе ги одржат последните митинзи и обраќања до граѓаните.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ