понеделник, 15 април 2024

Упад во атинска радиостаница како поддршка на уапсени анархисти

Објавено на

часот

Сподели

Вчера попладне групата упаднала во новинската агенција „Флеш“ и ја изразиле својата поддршка за осумте члена на „Револуционерна борба“, која во Грција се смета за екстремна група, која е обвинета за организирање неколку големи експлозии во Атина, како и за пукање со минофрлач на американската амбасада во грчката престолнина.
Веднаш по апсењето на револуционерните диџеи, група од стотина луѓе се собрала пред полициската станица да протестира за апсењето.
Полицијата планира да ги обвини анархистите за терористичка пропаганда.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ