петок, 1 март 2024

Унгарија склучи важни договори со Русија: „Соработката со Русија е клучна“

Објавено на

часот

Сподели

Соработката со Русија останува клучна за енергетската безбедност на Унгарија се додека снабдувањето со енергија е физичко, а не политичко или идеолошко прашање, изјави во вторникот унгарски министер по средбата со рускиот вицепремиер Александар Новак во Москва.

Иако Европа е „горда што ја преброди зимата“, неодамнешниот извештај на Меѓународната агенција за енергија (ИЕА) сигнализира дека сигурното снабдување со енергија во претстојната грејна сезона ќе биде клучно, рече Сијарто.

Ништо не ни гарантира дека следната зима ќе биде блага како минатата, кинеската побарувачка за енергетски производи е посилна поради отворањето на економијата по пандемијата, а европските капацитети за течен гас се ограничени, објасни тој.

Според новите договори, Унгарија ќе може да увезува повеќе гас отколку што е наведено во долгорочните договори за снабдување, доколку е потребно, а обезбеди и доцнење на плаќањето доколку цената надмине 150 евра, без разлика на тековните цени, рече тој.

Иако цените на гасот во моментов се значително пониски, „минатата година покажа дека треба да се подготвиме и за екстремни ситуации“, додаде тој.

Тој исто така истакна дека Русија го уверила дека технологијата, знаењето и деловите потребни за работа на гасоводот Турски тек се подготвени и покрај санкциите.

Според него, Унгарија минатата година добила околу 80 отсто од нафтата преку нафтоводот Дружба, а со Русија е договорено руските добавувачи да продолжат да испорачуваат нафта на унгарската компанија за нафта и гас МОЛ преку украинско-унгарската граница.

Некогаш Русија предложи и други решенија според кои Унгарија ќе ја преземе одговорноста за испораките, но подобро е да се избегне тоа во сегашната ситуација, истакна Сијарто. За да обезбеди испорака на нафта преку Украина, МОЛ ќе ја плати транзитната такса директно на операторот на украинската гасоводна мрежа, додаде тој.

Унгарскиот министер во Москва, според соопштението, се сретна со извршниот директор на Росатом, Алексеј Лихачев. Унгарија и Русија постигнаа договор за измени на договорот за доизградба и финансирање на нуклеарната централа во Пакс со цел да се овозможи продолжување и завршување на проектот.

Поминаа девет години од неговото потпишување, така што договорот мора да ги земе во предвид техничките и технолошките промени, а треба да се размислува и за санкции, рече Сијарто, според соопштението, додавајќи дека откако ќе се договорат промените, ќе побара дозвола од Европската комисија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ