вторник, 18 јуни 2024

Унгарија блокираше 41 отсто од предложените мерки на ЕУ за помош на Украина

Министерите за надворешни работи на Европската унија вчера ја повикаа Унгарија да престане да ги блокира мерките за давање милијарди евра воена помош за Украина. Веста доаѓа откако долготрајните тензии со Будимпешта го достигнаа својот врв.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Уште пред почетокот на состанокот на 27-те министри за надворешни работи на ЕУ, првиот литвански дипломат Габриелиус Ландсбергис ја обвини Унгарија дека систематски ја блокира надворешната политика на Европската унија.

„Речиси сите наши дискусии и потребни решенија и одлуки се блокирани од само една земја“, изјави тој за новинарите по пристигнувањето на состанокот во Брисел. „Мораме да почнеме да го гледаме ова како систематски пристап на сите напори (на ЕУ) да има каква било значајна улога во надворешните работи“, додаде тој, пренесе Ројтерс.

Пред средбата, незадоволство од тактиката на блокирање на Будимпешта изразија и Естонија и Италија. Дипломатите велат дека позицијата на Унгарија често е во согласност со интересите на Русија, но Будимпешта инсистира дека се залага за мир.

Внатре во просторијата, велат дипломатите, министрите ги искажале своите фрустрации и го повикале унгарскиот колега Петер Сијарто да ја укине блокадата на Будимпешта за мерките помош во износ од околу 6,5 милијарди евра (7,06 милијарди долари) воена помош за Украина во борбата против руската инвазија.

„Тензиите беа доста високи“, рече еден дипломат запознаен со дискусиите. Голем број официјални лица рекоа дека размената меѓу министрите за надворешни работи на ЕУ била меѓу најжестоките во последниве години.

Одлуките за надворешна политика на ЕУ бараат едногласна поддршка од сите 27 земји-членки.

Во коментари на Фејсбук, Сијарто рече: „Германските, ирските, полските колеги направија сцена, но тоа не ја промени нашата позиција, без оглед на тоа што викаат политичарите кои ја поддржуваат војната“.

Литванецот Ландсбергис, рече дека Унгарија ги блокира одлуките за воена помош на ЕУ за Украина, почетокот на преговорите на Киев за членство во ЕУ и оние за Грузија и Ерменија. „Го проучувавме ова и евидентно е дека 41 отсто од резолуциите на ЕУ за Украина се блокирани од Унгарија“, рече тој.

„Многу, многу далеку отиде“, додаде Ландсбергис. „Мораме да најдеме начин како заедница ова да го заобиколиме“, вели тој.

Дипломатите велат дека Будимпешта блокира различни мерки поврзани со Европскиот мировен фонд (ЕПФ), фондот поддржан од ЕУ кој ѝ обезбеди на Украина милијарди евра воена помош.

„Ова сега е клучно за Украина, а исто така и за Европа, да ги искористи овие средства од ЕПФ“, рече естонскиот министер за надворешни работи Маргус Цахкна, додека неговиот италијански колега Антонио Тајани им рече на новинарите: „Ние сме против блокади. Сакаме да одиме понатаму“, рече тој.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ