петок, 14 јуни 2024

Украински поморски бродови нападнале руски воен брод во Црно Море, веднаш биле уништени (ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

Како што наведува руското министерство, рускиот воен брод ги штити гасоводите Турски тек и Син тек, со кои се пренесува природен гас од Русија во Турција.

„Сите непријателски глисери се уништени со стандардното вооружување на рускиот брод, 140 километри североисточно од Босфор“, се наведува во соопштението на министерството за одбрана на Русија објавено на Телеграм. Се истакнува дека нападот е оправдување за проширувањето на одбранбените мерки на Русија.

„Бродот „Иван Хурс“ на Црноморската флота продолжува да ги исполнува своите задачи“, се наведува во соопштението.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ