четврток, 20 јуни 2024

Украински гувернер: Ќе мора да се повлечеме, Русите влегоа во Северодоњецк

Објавено на

часот

Сподели

Хаидаи најави дека руските сили влегоа во Северодоњецк, клучен град во Луганск и најголемиот град во Донбас, кој сè уште е под контрола на украинските сили.

Околу 90% од градбите во Луганск се оштетени, рече Хаидаи и додаде: „Русите нема да можат да го заземат Луганск во наредните денови, што аналитичарите го предвидоа“.

„Имаме сили и ресурси да се одбраниме, но можно е да мора да се повлечеме од некои делови за да не бидеме обиколени“, рече Хаидаи.

Ако руските сили го освојат Северодоњецк, тоа ќе значи дека го контролираат целиот Луганск.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ