понеделник, 15 април 2024

Украинската војска тврди дека Русија на дел од фронтот има 100.000 луѓе и над 900 тенкови

Објавено на

часот

Сподели

Купјанск е под украинска контрола од офанзивата во Харковската област во септември минатата година, а Лиман, во Доњецката област, неколку недели подоцна.

Според Генералштабот на оружените сили на Украина, Русија „и понатаму ги насочува своите главни напори на оската Купјанск, Лиман, Бахмут, Авдеевка и Маринка“, а тешките борби продолжуваат.

Бахмут е една од областите во кои украинските сили се обидуваат да напредуваат во офанзивата која почна на почетокот на јуни.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ