четврток, 30 мај 2024

Украинците објавија снимка: „Вака изгледа град што го напаѓаат Русите“ (ВИДЕО)

„Руиниран Часив Јар. Видео: баталјонот ‘Црн лебед’, пишува во прилог на видеото на социјалната мрежа Икс.

Фото: принтскрин

Објавено на

часот

Сподели

Украинската армија, поточно војниците на 255-от јуришен баталјон, кој се бори на источниот фронт, објавија слики од уништениот украински град Часив Јар, кој руските сили со месеци го напаѓаат и се обидуваат да го освојат.

Снимките од дрон покажуваат дека речиси и нема неоштетени згради.

Во близина на куќите има кратери од руски гранати и ракети, како и паднати дрвја.

На видеото се гледаат црквата и игралиштето што биле уништени во руските напади.

На периферијата се крева чад.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ