недела, 14 април 2024

Украина: Соборивме скап руски авион А-50 (ВИДЕО)

Украинските воздухопловни сили соборија редок руски авион за рано предупредување и контрола А-50 над Азовско Море вечерта на 23 февруари, соопшти командантот на воздухопловните сили Микола Олешчук.

Фото: социјални мрежи

Објавено на

часот

Сподели

Украинската воена разузнавачка агенција ХУР потврди дека авионот бил соборен како резултат на заедничка операција со воздухопловните сили. Соборувањето е „уште еден сериозен удар“ за воените капацитети на Русија, соопшти агенцијата.

Олешчук објави на Телеграм околу 20 часот по локално време за да им се заблагодари на „сите оние што придонесоа за резултатот“.

Руската државна новинска агенција РИА новости неколку минути подоцна објави дека „неидентификуван авион се урна во областа Каневској во Краснодарскиот крај“.

Во вториот извештај на РИА новости се вели дека два авиони се урнале во областа, што предизвикало голем пожар на местото на несреќата. Подоцна медиумот објави дека всушност имало само еден авион во несреќата.

Округот Каневској се наоѓа на брегот на Азовско Море, на 200 километри од линијата на фронтот во Украина.

ХУР подоцна соопшти дека авионот бил соборен во близина на градот Јејск, кој се наоѓа на околу 50 километри северно од областа Каневској и во него има руски воен аеродром.

Според агенцијата, авионот бил модернизирана верзија на млазниот авион од советско производство.

Украинските воздухопловни сили претходно соборија руски А-50 над Азовско Море на 14 јануари. Во истата операција, исто така, наводно, бил оштетен и контролен центар за воздушно-десантни Ил-22.

А-50 врши неколку клучни функции во војната во Украина, вели Киев индипендент, како што се откривање системи за противвоздушна одбрана, наведувани проектили и координирање на цели за руските борбени авиони. Русија поседува помалку од десет од овие авиони.

Авионите А-50 имаат проценета цена од околу 350 милиони долари.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ