среда, 19 јуни 2024

Украина: Русите подготвуваат нуклеарна катастрофа, ги евакуираат луѓето, утре е клучен ден

Објавено на

часот

Сподели

Според украинските разузнавачи, на руските работници им било кажано да ја напуштат фабриката до утре.

„Постои сериозна закана. Русија е технички подготвена да предизвика локална експлозија во централата, што може да доведе до испуштање на опасни материи во воздухот“, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски за шпанските новинари во Киев за време на викендот. „Ние разговараме за сето ова со нашите партнери за да разбереме зошто Русија го прави ова“, додаде тој.

Минатата недела, додека Државната служба за вонредни состојби на Украина спроведуваше вежби за радиоактивна безбедност во регионот Запорожје, украинското воено разузнавање извести дека руски воен контингент, како и работници во нуклеарна централа поддржани од Русија, постепено ја напуштаат централата.

„Меѓу првите што ја напуштија станицата беа тројца вработени во Росатом, кои раководеа со акциите на Русите“, се вели во соопштението на украинската воена разузнавачка служба. Им беше препорачано да заминат до 5 јули. „Вработените кои останаа во централата добија инструкции да ја обвинат Украина во случај на било какви вонредни ситуации“.

Марија Захарова, портпаролка на руското Министерство за надворешни работи, во изјава рече дека фактот што украинските власти спроведоа вежби за радиоактивна безбедност и инсталираа дополнителни уреди за мерење на радијацијата во неколку градови, значи дека „Киев подготвува операција под лажно знаме“. Сепак, Захарова не даде никаков доказ за своето тврдење. Фабриката моментално е под руска контрола.

На почетокот на минатиот месец, шефот на украинската разузнавачка служба, Кирило Буданов, изјави дека Русија е подготвена да направи технолошка катастрофа во нуклеарната централа. Делот кој најверојатно ќе биде разнесен ќе биде базенот потребен за ладење на електраната, рече Буданов.

Меѓународната агенција за атомска енергија не го потврди извештајот на Украина дека базенот за ладење е миниран, иако соопшти дека немала целосен пристап до сите места на објектот.

Според МААЕ, нејзините експерти успеале да проверат делови од системот за ладење на централата, вклучително и некои делови од периметарот на големиот базен за ладење, кој сè уште има стабилно ниво на вода потребно за ладење на реакторот. Експерти на МААЕ, исто така, редовно ги посетуваа единиците на реакторот и другите области околу локацијата. МААЕ соопшти дека сè уште очекува пристап до други делови од локацијата, вклучувајќи го и системот за ладење.

Зеленски не отстапи од своите тврдења, велејќи дека Русите би можеле да ја разнесат централата во одреден момент во иднина, дури и кога ќе се врати под украинска контрола, користејќи мини што може да се активираат од далечина.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ