петок, 21 јуни 2024

Украина: Русите лансираа 28 проектили и дронови камикази синоќа, соборивме 19 од нив

Објавено на

часот

Сподели

Портпаролот на украинските воздухопловни сили тврди дека противвоздушната одбрана соборила три од шесте крстосувачки ракети калибр лансирани од бродови во Црното Море и 16 од 22 беспилотни летала камикази лансирани од Русите ноќта меѓу четвртокот кон петокот.

„Воздушните напади продолжуваат речиси на дневна база“, изјави Јуриј Ихнат, портпарол на украинските воздухопловни сили.

 

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ