понеделник, 4 март 2024

Украина: Русија населува луѓе од своите сиромашни региони на окупираните територии

Објавено на

часот

Сподели

Таа на Телеграм напиша дека руските имигранти во окупираните делови на Украина добивале финансиска помош, домување и вработување, додека локалните жители биле депортирани. „Така, непријателот се обидува да ја уништи украинската државност и националниот идентитет на привремено окупираните украински територии“, рече таа. „Земјата агресор се обидува да влијае на промената на етничкиот состав на населението на териториите окупирани од Русија“.

Институтот за проучување на војната (ИСВ) денеска соопшти дека Москва најверојатно се обидува да ја продлабочи социјалната, политичката и економската интеграција на Русија на окупираната земја „со цел да ги искомплицира условите за реинтеграција на овие територии во Украина“.

ИСВ претходно ја опиша таквата кампања за депопулација и репопулација како дел од „намерно етничко чистење“ со што се крши Женевската конвенција за спречување и казнување на злосторството геноцид.

Тинк-тенкот исто така објави дека руските власти ја надгледувале депопулацијата и повторното населување на окупираната Украина, особено во регионот Керсон, во 2022 година. Руските трупи се повлекоа од градот Керсон во ноември 2022 година, но сепак окупираат голем дел од регионот.

Украински извори во октомври 2022 година рекоа дека руските власти во тогаш окупираните делови на регионот Керсон депортирале многу украински жители во Русија под маската на хуманитарна евакуација, а потоа ги населиле нивните домови со руски војници. Британски одбранбени претставници оваа недела изјавија дека руските војници ги принудуваат жителите на окупираните територии да ги прифатат пасошите на Руската Федерација.

Министерството за одбрана на Велика Британија во понеделникот соопшти дека московските власти на окупираните територии на Украина ги принудуваат локалните жители да прифатат руски пасоши до јуни или ќе се соочат со депортација и конфискација на нивниот имот. Ова е дел од процесот на русификација што се спроведува во источните региони Доњецк и Луганск, додаде министерството.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ