петок, 21 јуни 2024

Украина: Погодивме ракетен систем С-300 во Русија, прекрасно гори (ФОТО)

Украинските сили во понеделникот соопштија дека успешно погодиле руски ракетен систем С-300, користејќи на руска територија оружје доставено од Западот.

Фото: социјални мрежи

Објавено на

часот

Сподели

„Прекрасно гори. Тоа е руски С-300. На руска територија. Првите денови по дозволата да се користи западно оружје на непријателска територија“, објави украинската владина министерка Ирина Верешчук на Фејсбук заедно со слика на која наводно се гледа нападот.

Ова се случува само неколку дена откако американскиот претседател Џо Бајден ѝ даде дозвола на Украина да врши ограничени напади со американско оружје на руска територија околу Харков, откако неколку европски држави ги укинаа ограничувањата за тоа како оружјето може да се користи, пишува Си-ен-ен.

Не е јасно дали оружјето користено во нападот опишан од Верешчук било испорачано од САД.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја поздрави одлуката на Бајден да дозволи некои напади на руска територија како „чекор напред“ за да им помогне на неговите сили да го одбранат воено разурнатиот регион Харков, иако некои аналитичари изразија сомнеж дека новите слободи значително ќе ја зајакнат способноста на Украина да ја одбие руската инвазија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ