вторник, 5 март 2024

Украина откри голема корупција во набавката на оружје. Украдени 40 милиони долари

Украинската безбедносна служба соопшти дека открила корупција при набавката на оружје од страна на војската во вредност од околу 40 милиони долари.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

СБУ соопшти дека пет високо рангирани лица во Министерството за одбрана и од страната на добавувачот на оружје се под истрага.

Се вели дека претставниците на одбраната потпишале договор за 100.000 минофрлачки гранати во август 2022 година, јавува Би-би-си.

Плаќањето било извршено однапред, со тоа што некои средства биле префрлени во странство, но оружјето никогаш не било испорачано.

Корупцијата е главна пречка во обидот на Украина да се приклучи на Европската унија.

СБУ соопшти дека истрагата ги разоткрила претставниците на Министерството за одбрана и менаџерите на добавувачот на оружје Лавов Арсенал, „кои украле речиси 1,5 милијарди гривни при купувањето гранати“.

„Според истрагата, во измамата биле вмешани поранешни и сегашни високи функционери на Министерството за одбрана и раководители на поврзани компании“, се вели во соопштението.

СБУ соопшти дека и покрај договорот за гранати што е договорен шест месеци откако Русија ја започна својата инвазија на Украина, ниту една артилериска граната не била испратена.

Еден од осомничените е уапсен додека се обидувал да ја напушти Украина и моментално е во притвор, соопшти СБУ.

Главниот обвинител на Украина соопшти дека украдените средства се конфискувани и ќе бидат вратени во буџетот за одбрана.

Проблемите околу корупцијата ја следат Украина со години. Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја стави борбата против корупцијата како еден од своите главни приоритети кога дојде на власт во 2019 година.

Последните обвинувања доаѓаат откако републиканците во САД ги отфрлаат напорите на претседателот Џо Бајден да испрати поголема помош за Украина.

Во август, претседателот Зеленски ги отпушти сите службеници задолжени за регрутирање на војската за да стави крај на системот каде што на некои луѓе им беше дозволено да избегнат регрутирање.

Украина беше рангирана на 116-то место од 180 земји според индексот на перцепција на корупцијата за 2022 година според организацијата за кампањи и истражувања Транспаренси интернешнал.

Но, антикорупциските напори почнуваат да носат промени. Таа е една од само 10-те земји кои постојано се искачуваат на ранг-листата на Транспаренси интернешнл, искачувајќи се за 28 места за десет години.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ