четврток, 22 февруари 2024

Украинa: Изби престрелка меѓу Вагнер и руската редовна армија, има и жртви

Објавено на

часот

Сподели

Украинците наведуваат дека сѐ се случило во окупираниот град Станица Луханска во регионот Доњецк.

„Двете страни (различни руски сили) се обидуваат да ја префрлат одговорноста за сопствените тактички погрешни процени и загуби една на друга“, се вели во извештајот. Тие додаваат дека во конфликтот имало жртви и на двете страни, пренесува Киев индипендент.

Руските сили целосно го окупираа регионот Луганск во почетокот на јули минатата година по заземањето на Лисичанск, последниот голем град во регионот што беше под украинска контрола.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ