четврток, 13 јуни 2024

Украина има „мало упориште“ во Бахмут

Објавено на

часот

Сподели

Во телевизиското обраќање до земјата, Малиар, исто така, ги отфрли руските тврдења дека Бахмут бил заробен од Москва и посочи дека Киев има „мало упориште“ во самиот град.

Шефот на Вагнер, Jeвгениј Пригожин, рече дека неговите сили ќе го напуштат украинскиот град Бахмут, за кој Русија тврди дека го освоила, во текот на викендот од 25 мај до 1 јуни.

Пригожин вели дека Вагнер ќе ѝ ја предаде контролата на градот на Русија, но Украина негира дека градот паднал.

Во текот на викендот, руското Министерство за одбрана го употреби името на градот од советската ера и рече дека „ослободувањето на градот Артјомовск е завршено“, оддавајќи му признание на Вагнер.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ