среда, 19 јуни 2024

УХМР: Следува период на попладневни врнежи од дожд, град и силен ветер

Поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денес и во следните денови ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи, особено во попладневните часови. Локално процесите ќе бидат во форма на краткотрајно невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер и изолирана појава на град.

Објавено на

часот

Сподели

Во Скопје денес и во следните денови во попладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, а во делови од котлината можна е појава на краткотрајно невреме.
Во случај на појава на електрични празнења се препорачува поголема внимателност, да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја.
ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ