недела, 21 април 2024

Убедлива победа на Трамп на прелиминарните избори во Јужна Каролина

Доналд Трамп лесно ја победи Ники Хејли на републиканските прелиминарни избори во Јужна Каролина во саботата, продолжувајќи ја својата победничка серија додека маршира кон третата по ред претседателска номинација и реванш со демократскиот актуелен претседател Џо Бајден.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Поранешниот претседател беше во голема мера фаворизиран да победи во јужната држава, со една по друга анкета што покажуваа дека тој има значително водство и покрај низата кривични пријави и фактот дека Хејли е родена во Јужна Каролина, каде освои два мандати како гувернер.

„Никогаш не сум ја видел Републиканската партија толку обединета како што е сега“, им рече Трамп на приврзаниците во Колумбија, главниот град на државата, само неколку минути по затворањето на гласачките места. Тој не ја спомна Хејли ниту еднаш.

Убедливиот исход ќе ги зајакне повиците од сојузниците на Трамп дека Хејли, последниот преостанат предизвикувач на Трамп, треба да се откаже од трката.

Трамп доминираше во сите пет прелиминарни избори досега – во Ајова, Њу Хемпшир, Невада, Американските Девствени Острови и сега во родната држава на Хејли, оставајќи ја без речиси никаков пат до номинација на Републиканците.

Трамп водеше со 59,7 отсто наспроти 39,7 отсто со приближно половина од очекуваните гласови, според Едисон.

Пркосната Хејли, која беше амбасадорка на ОН за време на Трамп, во саботата рече дека повторно ќе води кампања барем до „супер вторник“ на 5 март, кога ќе гласаат републиканците во 15 сојузни држави и една американска територија.

„Мораме да го победиме Џо Бајден во ноември“, им рече таа на приврзаниците во Чарлстон, Јужна Каролина, откако изборите отидоа во корист на Трамп.

„Не верувам дека Доналд Трамп може да го победи Џо Бајден“, изјави Хејли.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ