среда, 29 мај 2024

Уапсен украински министер

Украинските антикорупциски власти денеска го уапсија министерот за земјоделство Микола Солски. Судот на министерот му изрече превентивна мерка притвор во траење од 60 дена, до 24 јуни. Сепак, Солски ќе биде ослободен од притвор доколку плати кауција од 75,7 милиони гривни (околу 1,7 милиони евра).

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Обвинителството побара притвор поради ризик од попречување на истрагата, влијание врз сведоци и бегство. Тие истакнаа дека Солски неколку пати ја преминал границата за време на вонредната состојба.

Адвокатот одговори дека Солски ја преминал границата поради службени патувања, освен во еден случај кога заминал на договорено отсуство. Тој се осврна и на тоа дека Солски како функционер може да патува во странство само со согласност на премиерот. Тој исто така изјави дека нема докази дека Солски би можел да се меша во истрагата или да влијае на сведоците.

Солски вчера понуди оставка откако беше осомничен за вмешаност во незаконско стекнување државно земјиште. Обвинителите тврдат дека Солски бил фатен во сопственост на државно земјиште во вредност од 291 милион гривни (6,9 милиони евра) и дека се обидел да добие друго земјиште во вредност од 190 милиони гривни (4,5 милиони евра).

Солски ги негира обвиненијата, за кои обвинителите велат дека се однесуваат на настани од 2017 до 2021 година, пред да стане министер за земјоделство во март 2022 година. Солски е еден од најбогатите функционери во администрацијата на претседателот Володимир Зеленски.

Во последните неколку недели, украинските медиуми објавија дека Зеленски веќе не му е наклонет и дека се размислува за негово отпуштање.

Неколку украински земјоделски групи, вклучително и Украинскиот агробизнис клуб, изразија поддршка за Солски во четвртокот и рекоа дека се подготвени да платат кауција од 1,7 милиони евра што ја бараат обвинителите.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ