недела, 3 март 2024

Туск им порача на полскиот претседател и на опозицијата: Ако сакаат, ќе ги добијат

Полскиот премиер Доналд Туск ја спомена можноста за предвремени избори доколку претседателот на земјата, наклонет на конзервативците кои загубија на изборите минатата година од проевропските сили, продолжи да ја опструира работата на владата.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

„Ако не можеме да управуваме поради опструкциите на претседателот и ако (популистите) сакаат предвремени избори, тогаш ќе ги добијат“, изјави Туск пред новинарите во Брисел откако претседателот Анджеј Дуда најави законодавна блокада.

Во средата, претседателот го потврди државниот буџет презентиран од владата на Туск пред да го упати до Уставниот суд, под контрола од претходната власт, наведувајќи ги сомнежите во врска со неговото усвојување во парламентот.

Најавувајќи ја својата одлука, претседателот рече дека го загрижува гласањето за буџетот во Долниот дом на парламентот поради отсуството на претставници од популистичките редови, партијата Право и Правда (ПиС).

Двајца поранешни функционери, поранешниот министер за внатрешни работи Мариуш Камински и неговиот близок соработник Мациеј Васик, беа осудени на затворски казни во декември за злоупотреба на овластувањата во врска со случај од 2007 година.

Иако беа избрани за пратеници во октомври, нивните мандати беа поништени, што тие одбиваат да го признаат, како и претседателот Дуда.

Приведени во претседателската палата, тие беа накратко затворени пред претседателот да ги помилува и да побара итно ослободување од затвор.

Дуда во средата потврди и дека ги испратил до Уставниот суд на оцена сите закони што парламентот ги донесе во отсуство на двајцата горенаведени претставници.

За Туск, како што рече, ставањето на интересите на двајца претставници пред интересите на државата е „целосно неприфатливо“.

Претседателот на Долниот дом на парламентот одлуката на претседателот ја нарече уцена.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ