среда, 19 јуни 2024

Турските серии достигнаа 750 милиони гледачи во над 150 земји

Турските телевизиски серии стигнаа до вкупно 750 милиони гледачи во повеќе од 150 земји, нагласи заменик-министерот за култура и туризам на Турција, Батухан Мумџу на ТВ-фестивалот „Мипком“ во Кан, Франција. Секоја година Турција произведува околу 50 ТВ-серии.

Објавено на

часот

Сподели

Како што објави весникот „Хуриет дејли њуз“ на англиски јазик, Турција е водечки извозник на ТВ-серии меѓу земјите од неанглиско говорно подрачје и е на третото место во светот по Соединетите Американски Држави и Велика Британија. Турските ТВ-серии доживеаја завиден успех и на неодамнешниот собир во Кан, на којшто присуствуваа над 10.000 посетители и претставници од 108 земји.

„Со содржините произведени во Турција, достигнуваме 750 милиони гледачи во 152 земји. Сите фактори во индустријата добро ја знаат повеќеслојната важност на продажбата на ТВ-серии – и во однос на извозот и како моќна алатка на културната дипломатија“, изјави Мумџу.

Шефот на турската медиумска група „Демирорен“ – Мурат Јанчу истакна дека водечката улога на Турција во извозот на ТВ-серии на светската сцена е доказ за успехот и напредокот во оваа индустрија. Во зависност од земјата, цената на една епизода достигнува меѓу 300 и 700 илјади долари. 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ