сабота, 22 јуни 2024

Турците им поставија барања на Шведска и Финска за влез во НАТО

Објавено на

часот

Сподели

„Очекуваме да ја прекинат поддршката за тероризмот и да ги укинат одбранбените ограничувања“, изјави Чавушоглу за новинарите на летот за Палестина и Израел, според турската НТВ. Турција ги повикува Шведска и Финска да потпишат „писмен договор“ за прекин на „поддршката за тероризмот“ пред да даде зелено светло за кандидатурите.

Турција е единствената членка на НАТО која се противи на приемот на Шведска и Финска во НАТО.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ