понеделник, 17 јуни 2024

Турција бара конкретна акција од Шведска и Финска за кандидатурата за НАТО

Објавено на

часот

Сподели

Чавушоглу кажа дека делегациите на двете нордиски земји се вратиле дома со барањата на Турција по посетата оваа недела и дека Анкара ги чека нивните одговори.

Тенденциите на земјите за членство бараат поддршка од сите земји на НАТО, но Турција се противи на влезот на Финска и Шведска. Анкара како причина ја изнесува наводната поддршка на курдските милитанти кои Турција ги смета за терористи и ограничувањата во продажбата на оружје на Турција.

Двете нордиски земји ги отфрлија тие тврдења на Турција.

Чавушоглу кажа дека пристапот „и онака со време ќе ја убедиме Турција, ние сме пријатели и сојузници“ не би бил правилен.

Тој инсистираше дека „овие земји мора да преземат конкретни чекори“.

Шефот на турската дипломатија додаде дека „ги разбираме безбедносните грижи на Финска и Шведска, но сите исто така треба да ги сфатат легитимните безбедносни грижи на Турција“.

Шведска и Финска аплицираа за членство во НАТО по руската инвазија на Украина.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ