четврток, 13 јуни 2024

Турција одбива НАТО да „учествува“ во војната во Украина

Турција одбива да дозволи НАТО да „учествува“ во војната во Украина, изјави турскиот министер за надворешни работи Хакан Фидан по неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на Алијансата во Прага.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

„Ние ја поддржуваме континуираната помош за Украина и капацитетот на Украина да обезбеди одвраќање, но не сакаме НАТО да учествува во војната“, изјави турскиот министер за надворешни работи.

За Турција, едно е да се поддржи Украина да го гарантира својот територијален интегритет и да ја ослободи територијата, но друго е да го вклучи НАТО во војната. Според министерот Фидан, тоа ризикува да доведе до регионално проширување на конфликти и поголеми кризи.

Турција успеа да ги одржи врските и со Русија и со Украина од почетокот на конфликтот во февруари 2022 година.

Турција го изрази овој став во време кога неколку земји од НАТО, вклучително и САД, ја овластија Украина да го користи оружјето што и го дадоа за да ја нападне Русија доколку се брани од напади. Американскиот претседател Џозеф Бајден и даде зелено светло на Украина да гаѓа цели на руска територија, во регионот Харков, под одредени услови.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ