вторник, 16 април 2024

Турција: Ниту Киев ниту Москва не се подготвени да разговараат за крај на војната

Турските и американските претставници на состаноците во Вашингтон одржаа детални разговори за војните во Украина и Газа и за различни билатерални прашања, изјави турскиот министер за надворешни работи.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Сојузниците на НАТО во четвртокот започнаа состаноци, наречени Стратешки механизам, за да разговараат за напорите за надминување на длабоките политички разлики и подобрување на соработката во други области.

Врските меѓу сојузниците беа затегнати во последниве години поради растечките несогласувања за низа прашања, иако односите оттогаш добија на интензитет откако Анкара ја одобри кандидатурата на Шведска за пристап во НАТО.

Турскиот министер за надворешни работи Хакан Фидан рече дека официјалните претставници одржале неколку рунди разговори на теми како Сирија, Украина, Газа, соработката во одбранбената индустрија, енергијата и борбата против тероризмот.

Фидан изјави дека ја повторил позицијата на Турција дека е неопходен итен и траен прекин на огнот во Газа и ја истакна потребата двете земји да направат повеќе за да ја ублажат хуманитарната катастрофа и да го отворат патот за израелско-палестинско решение со две држави.

Тој разговараше за начините за ставање крај на руската инвазија на Украина со неговиот американски колега Ентони Блинкен и советникот за национална безбедност Џејк Саливан, повторувајќи дека Анкара смета дека е време да се зборува за начините за завршување на војната, но дека Турција не ја гледа таа подготвеност на Киев и Москва.

Сојузниците продолжуваат да не се согласуваат за голем број прашања, како што е купувањето на руски одбранбени системи С-400 од страна на Турција и санкциите што произлегуваат од САД, кои ја спречија Турција да набави борбени авиони Ф-35. Турција е исто така длабоко загрижена поради американската поддршка за курдските милитанти во Сирија, кои Анкара ги смета за терористи.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ