понеделник, 17 јуни 2024

Тројца Палестинци загинаа во израелски напад на Западниот Брег

Објавено на

часот

Сподели

Палестинското Министерство за здравство во своето соопштение наведува дека тројцата мажи убиени од истрели во палестинскиот бегалски камп во Наблус се Мухамед Абу Зајтун (32), Фати Абу Ризк (30) и Абдула Абу Хамдан (24).

Израелската армија не ја коментирала истрагата на АФП.

Бригадите на мачениците на Ал Акса, военото крило на партијата Фатах на палестинскиот претседател Махмуд Абас, објави во соопштение дека се убиени нејзини „борци“.

Западниот Брег е палестинска територија под израелска окупација од 1967 година. Речиси три милиони Палестинци живеат таму и околу 490.000 Израелци живеат во населби што ОН ги сметаат за нелегални според меѓународното право.

Овие нови жртви се случуваат во услови на ескалација на израелско-палестинскиот конфликт од почетокот на годината.

Во понеделникот вечерта, израелски војник е полесно повреден во сообраќајна несреќа во Хувара, на Западниот Брег, соопшти армијата, наведувајќи дека возилото побегнало од местото на настанот.

Од почетокот на годината, најмалку 153 Палестинци, 20 Израелци, една Украинка и еден Италијанец ги загубија животите во насилството поврзано со израелско-палестинскиот конфликт, според статистиката на АФП врз основа на израелски и палестински официјални извори.

На палестинска страна, статистиката вклучува борци и цивили, вклучително и малолетници, а на израелска страна, повеќето се цивили, вклучително и малолетници и тројца припадници на арапското малцинство.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ