сабота, 27 јули 2024

Трипл-дабл на Дончиќ за победа на Далас, Адетокумбо подобар од Јокиќ (ВИДЕО)

Далас со 112-104 го победи Вашингтон, одлична партија имаше Лука Дончиќ, Денвер загуби на гостувањето кај Милвоки со 112-95, Адетокумбо беше подобар од Јокиќ.

Далас со извонредна одбрана во последната четвртина го доби мечот, во тој период тие направија 34-16, го свртеа резултатот и на крајот славеа со 112-104.

Лука Дончиќ реализираше трипл-дабл со 26 поени, 15 асистенции и 11 скокови, 26 поени имаше и Ирвинг, во составот на Вашингтон Авдија реализираше 25 поени.

Мечот меѓу Милвоки и Денвер беше неизвесен само во првата четвртина, потоа домаќините се оддалечија со водството, имаа и 28 поени предност на крајот од третиот период. Конечниот резултат беше 112-95.

Адетокумбо имаше 36 поени, 18 скокови и пет асистенции, Јокиќ беше најдобар во составот на Денвер со 29 поени, 12 скокови и осум асистенции.