петок, 19 април 2024

Тревога во Тексас: забележан прв случај на птичји грип кај луѓе

Работник во млекарница во американската сојузна држава Тексас е позитивен на птичји грип, што е првиот откриен случај на таа болест кај луѓе во Соединетите Американски Држави од кои заболе стока во неколку држави во текот на изминатите недели.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Овој прв случај на птичји грип кај луѓе во Тексас предизвика тревога, јавува Политико.

Болеста е блага и се очекува оздравување на работникот, изјавила два добро информирани неименувани извори.

Ова е втор случај на Х5Н1 кај луѓе некогаш забележан во САД.

Потенцијалното пренесување на птичјиот грип од крава на крава во американската држава Ајдахо исто така ги загрижува експертите за пандемија.

Експертите со децении предупредуваа дека птичјиот грип би можел да претставува сериозна закана, но нема докази дека се шири меѓу луѓето.

Во изминатите неколку недели со вирусот на птичји грип се инфицирани крави во Тексас, Ајдахо, Мичиген, Охајо и Ново Мексико, што предизвика тревога меѓу експертите за јавно здравје кои се загрижени дека ширењето на вирусот на цицачи би можело да му олесни на вирусот да ги зарази луѓето.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ