четврток, 30 мај 2024

Трета титула за Циципас во Монте Карло

Грчкиот тенисер Стефанос Циципас изненадувачки лесно го победи Каспер Руд во два сета и го освои мастерсот во Монте Карло, ова беќе негов трет пехар од овој турнир.

Објавено на

часот

Сподели

Циципас тргна фуриозно, го доби првиот сет со 6-1, во вториот Руд даде нешто поголем отпор, сетот заврши со 6-4.

За грчкиот тенисер ова е трет пехар од Монте Карло, претходно ги освои турнирите во 2021 и 2022. Со оваа победа се враќа меѓу најдобрите 10 на АТП листата.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ