вторник, 18 јуни 2024

Трамп за 24 часа по пресудата добил над 50 милиони донации

Раководителите на кампањата на републиканскиот кандидат за претседател на Соединетите Американски Држави Доналд Трамп објавија дека во првите 24 часа откако беше прогласен за виновен за фалсификување документи собрале повеќе од 50 милиони долари донации.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

„Тоа е повеќе од два милиони долари по час“, соопштија тие.

„За неколку минути по прогласувањето на пресудата нашиот систем за донации беше преплавен со поддршка, а и покрај неколкуте прекини поради преголемиот сообраќај, претседателот Трамп успеа да собере 34,8 долари помали донации“, соопштија Крис Ласицита и Сузи Вајлс.

До синоќа тој износ се качил на 52,8 милиони долари, пренесува Франс Прес. Така веќе утринава тој бил двојно поголем од вообичаениот дневен приход на Винред, републиканската платформа за донации. Околу 30 отсто пристигнале од нови донатори.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кандидат на републиканците за изборите во ноември, во четвртокот беше прогласен за виновен за фалсификување документи со цел прикривање на исплатата за молчење на порно ѕвездата Сторми Дениелс пред изборите во 2016 година.

Поротата го прогласи Трамп за виновен по сите 34 точки од обвинението, со што тој стана првиот американски претседател осуден за кривично дело. Му се заканува максимална казна од четири години затвор иако останатите осудени за такви дела често добиваат помали парични или условни казни.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ