недела, 3 март 2024

Трамп повторно не дојде на дебата, Десантис и Ники Хејли меѓусебно се навредуваа

Гувернерот на Флорида, Рон Десантис и поранешната амбасадорка во ОН, Ники Хејли, меѓусебно се обвинуваа во дебата каде што политиката се измеша со навреди, додека се обидуваа да се претстават како најдобра алтернатива на Доналд Трамп, неколку дена пред првото гласање на изборите за републикански претседателски кандидат.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Бидејќи поранешниот претседател Трамп повторно отсуствуваше од сцената, неговите ривали го фокусираа најголемиот дел од својот напад еден на друг, наместо на очигледниот фаворит во трката.

„Не ни треба уште една безобразна политичарка што само ќе ви кажува што мисли дека сакате да слушнете, само да се обиде да го добие вашиот глас, а потоа да добие мандат и да ги исполни барањата на своите донатори“, рече ДеСантис.

Хејли се осврна на веб-страницата што ја создаде нејзината кампања за да ги документира, како што рече таа, десетиците лаги на ДеСантис, во еден момент нарекувајќи го „толку очаен“.

Двајцата ривали се впуштија во сè пожестока битка воочи првите избори во понеделник во Ајова, додека истекува времето да се запре маршот на Трамп кон републиканската претседателска номинација.

Поранешниот претседател има поддршка од 49 отсто од републиканците во националната анкета на Ројтерс/Ипсос објавена во средата, далеку пред Хејли на второто место со 12 отсто.

По петти пат, Трамп ја прескокна дебатата и наместо тоа се појави на трибина на Фокс њуз во Де Мојн, каде што доби шанса да ги искаже своите ставови во ударен термин пред пријателска публика.

Републиканската дебата се одржа само неколку часа откако поранешниот гувернер на Њу Џерси, Крис Кристи, жесток критичар на Трамп, објави крај на сопствената претседателска кампања откако доби мала поддршка од републиканските гласачи.

„Претпочитам да изгубам кажувајќи ја вистината, отколку да лажам за да победам“, рече Кристи пред публиката во градското собрание во Виндам, критикувајќи ги своите ривали дека не успеале подиректно да се соочат со Трамп.

Хејли и Десантис благо го критикуваа Трамп кога беа запрашани дали нестабилниот поранешен претседател има „карактер“ да биде претседател. „Се согласувам со многу од неговите политики, но неговиот начин не е мој начин“, рече Хејли. „Немам желба за одмазда, не ги сфаќам работите лично“.

Десантис наведе неколку примери на предизборни ветувања за кои рече дека Трамп не ги исполнил: Мексико да плати за ѕидот на јужната граница, да се намали корупцијата во Вашингтон и да се намали федералниот долг. Тој, исто така, го обвини Трамп што не депортирал повеќе мигранти кои илегално ја минале границата.

Подоцна, Хејли го критикуваше Трамп дека 6 јануари 2021 година – кога про-Трамп толпата упадна во американскиот Капитол – го нарече „прекрасен ден“ и недвосмислено рече дека загубил на изборите во 2020 година, и покрај неговите постојани лажни тврдења за изборна измама.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ