понеделник, 15 април 2024

Трамп ги повика приврзаниците да одат во одлучувачките градови за да победи таму на изборите

Објавено на

часот

Сподели

„Значи, најважниот дел од она што следува е зачувување на гласовите. И треба да одите во Детроит, да одите во Филаделфија и да одите на некои од овие места, Атланта“, рече Трамп.

Коментарите на Трамп укажуваат на она што веројатно ќе биде спорно пред изборите во ноември 2024 година. И покрај неуспешните дузина тужби поднесени од Трамп и неговите сојузници за да го оспорат исходот од изборите во 2020 година, Трамп продолжува да тврди, без докази, дека загубил од американскиот претседател Џо Бајден поради измама.

Трамп не прецизираше од кого бара да „оди“ во одлучувачките градови, а еден од асистентите на кампањата на барање да појасни рече дека им се обраќа на набљудувачите на избирачките места и на волонтерите чија цел ќе биде да обезбедат безбедни избори.

Ова исто така се совпаѓа со плановите изготвени од Националниот комитет на Републиканската партија, кој има за цел да регрутира и обучи десетици илјади гласачи и набљудувачи во државите каде што се водат жестоки политички битки, бидејќи преференциите на гласачите лесно може да се свртат кон републиканците или демократите.

Коментарите на Трамп доаѓаат во време на зголемена контрола во врска со неговата неодамнешна предизборна реторика, што вклучуваше и прогласување на неговите непријатели за „штетници“.

Тимоти Нафтали, виш соработник на Факултетот за меѓународни и јавни односи на Универзитетот Колумбија, рече дека коментарите на Трамп со кои се повикува на контрола на изборите во големите, претежно демократски градови, се вознемирувачки бидејќи тој ги направил во обид да ја поткопа довербата во американските избори.

Во последниве недели, кампањата за реизбор на Бајден се движеше поагресивно против Трамп, истакнувајќи ги неговите растечки правни проблеми и веројатните политики за кои тој вели дека ќе и наштетат на економијата, демократијата и ќе ги обесправат поединците.

Трамп се соочува со четири кривични судски процеси, вклучително и федерален случај поврзан со наводите дека се обидел да ги поткопа изборите во 2020 година, со помош на толпа негови поддржувачи кои упаднаа во американскиот Капитол на 6 јануари 2021 година.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ